Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vozači smanjuju gas: Radari natjerali vozače širom Srpske da uspore

Policija u Srpskoj za pet mjeseci ove godine ispisala je oko 20 odsto manje kazni zbog prekoračenja brzine vozila u odnosu na isti period lani, a razlog pozitivne statistike je, tvrde stručnjaci, masovno postavljanje radara na putevima, kao i presretači koji su natjerali vozače da uspore.

Broj stacionarnih radara koji evidentiraju prekoračenje brzine na putevima u Srpskoj iz mjeseca u mjesec raste. Samo na području Foče ove sedmice u funkciju je pušteno njih šest, dok u cijeloj Srpskoj ovi uređaji vozače vrebaju na oko 70 lokacija.

Da njihovo postavljanje daje rezultate pokazuju najnoviji podaci Ministarstva unutrašnjih poslova RS prema kojima su za pet mjeseci ove godine zbog prekoračenja propisane brzine kretanja motornih vozila sankcionisana 63.273 vozača, što je manje za 14.757 u odnosu na isti period 2022. godine, kada je sankcionisano 78.030 vlasnika četvorotočkaša.

“Zbog prekoračenja brzine kretanja vozila koja je za 30 kilometara na sat veća od propisane sankcionisano je 2.875 vozača, a 10.634 kažnjena su zbog prekoračenja brzine koja je od 20 do 30 kilometara na sat bila veća od propisane”, istakli su u MUP RS.

Rukovodilac odsjeka za vozače, puteve i vozila u Agenciji za bezbjednost saobraćaja RS Nikola Torbica ističe da je nekoliko faktora moglo uticati na smanjenje brzine kretanja i poštovanja saobraćajnih propisa.

“Početkom prošle godine pooštrene su kazne u vezi sa prekoračenjem brzine i to je sigurno jedan faktor koji je doprinio da vozači više poštuju ograničenja, ali najuticajniji je postavljanje stacionarnih radara na većini putnih pravaca u Srpskoj, kao i uvođenje presretača. Sigurno su oni najvećim dijelom zaslužni što su vozači promijenili navike i poštuju propisanu brzinu kretanja”, rekao je Torbica i dodao da je smanjenje brzine jednim dijelom moglo biti uzrokovano gužvama i radovima na pojedinim dionicama, ali i pogoršanim vremenskim uslovima.

On je istakao da podaci o broju poginulih nažalost ne prate pozitivna kretanja te da pored represija treba mnogo raditi na prevenciji.

I član Savjeta za bezbjednost saobraćaja grada Banjaluka Milenko Jaćimović kaže da je povećan broj radara na putnim pravcima Srpske uticao na pozitivnu statistiku.

“Na lokacijama gdje su radari postavljeni vozači smanjuju brzinu kretanja i na tim mjestima dolazi do povećanje bezbjednosti saobraćaja. Međutim, za neku precizniju analizu MUP podataka morali bismo znati i koliko je bilo mobilnih radara na terenu ove godine, a koliko lani”, rekao je Jaćimović.

On je istakao da je stanje bezbjednosti na putevima Srpske tokom ljetnjih mjeseci pogoršano te pozvao vozače na oprez, piše Glas Srpske.

“To krene sa junom i traje sve do sredine septembra kada je tu dijaspora i turisti koji stvaraju gužve na saobraćajnicama”, pojasnio je Jaćimović.

Motocikli

Iako vozači motocikala važe za one koji vole brzu vožnju, u MUP RS kažu da ne vode posebno evidenciju brzine kretanja motociklista.

“Do kraja maja ove godine na putevima Srpske poginula su dva vozača motocikla u dvije saobraćajne nesreće”, navode iz MUP-a.

Izvor: Srpska info
7,500FansLike
978FollowersFollow