Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Moždani udar sve učestaliji i kod mlađih osoba (Foto/Video)

Svjetski dan borbe protiv moždanog udara obilježava se 29. oktobra. Cilj je da se podigne svijest o ovoj bolesti širom svijeta, jer moždani udar je bolest koja se javlja kod starijih, ali sve više i kod mlađih osoba. Na to, smatraju stručnjaci, najviše utiču gojaznost, fizička neaktivnosti, nekontrolisane hronične bolesti kao što su hipertenzija ili dijabetes.

Doktorica Jadranka Pavlović, specijalista neuropsihijatrije, kaže da moždani udar po učestalosti zauzima treće mjesto u svijetu. Ona je pojasnila da udar nastaje naglo zbog poremećaja cirkulacije u mozgu.

Postoje dvije glavne vrste moždanog udara: ishemijski moždani udar koji nastaje zbog začepljenja krvne žile u mozgu odnosno zbog ugruška i hemoragijski moždani udar – nastaje zbog krvarenja u mozgu ili oko mozga. Pavlović je dodala je da je prvi tip moždanog udara učestaliji.

Povećan rizik za oboljenja od moždanog udara imaju srčani bolesnici, zatim osobe koje imaju visok krvni pritisak, dijabetes ili visok holesterol. Takođe faktori rizika na koje se može uticati su: nezdrav način života, pušenje, nezdrava ishrana, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina, zloupotreba alkohola i droga, uzimanje određenih lijekova, stalne stresne situacije.

Doktorica Pavlović je rekla da je moždani udar teško oboljenje, a tome svjedoči i podatak da se nalazi na trećem mjestu po smrtnosti i zastupljenosti u svijetu.

Veoma je važno da znamo prepoznati uobičajene simptome moždanog udara Simptomi moždanog udara koji se mogu najlakše prepoznati su poremećaji govora, slabost i/ili utrnutost jedne strane tijela, potpun ili djelimičan gubitak vida, te poremećaj koordinacije i ravnoteže.

Moždani udar se može spriječiti. Svako tokom života može značajno smanjiti vjerovatnoću nastanka ove bolesti i u tom smislu je najvažnije usvojiti i dosljedno primjenjivati zdrave stilove života.

Pogledajte prilot RTVG:

Izvor: rtv-gradiska.com / N.M.
7,500FansLike
999FollowersFollow