Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ove namirnice su spas za probleme s probavom

Uživanje u čarima praznične trpeze stvara nam trenutni osjećaj sreće i zadovoljstva, ali jedenje hrane bogate šećerom i skrobom i unošenje većih količina alkohola kasnije može uzrokovati probavne smetnje, nadutost i malaksalost.

“Ovo je doba godine kada smo malo popustljiviji u ishrani nego inače i zbog toga se naš probavni sistem nalazi pod većim pritiskom, pa dolazi do osjećaja umora”, kaže nutricionistkinja Lusi Miler.

Ona ističe i da je važno pomoći probavi.

“Zdrava probava oslanja se na pravu ravnotežu probavnih enzima za razgradnju proteina, ugljenih hidrata i masti koje konzumiramo. Kada jedete vrlo obilne obroke i više poslastica nego inače, pomozite sebi tako da podstaknete te enzime konzumiranjem odgovarajućih namirnica”, navodi ona.

Nutricionistkinja je navela namirnice koje ne samo da sadrže prirodne probavne enzime već imaju i bezbroj drugih zdravstvenih prednosti, pa će vam pomoći da se osjećate energičnije.

Sirovi med

Med je klasična domaća ljekovita namirnica koja se vijekovima koristi na mnogo različitih načina. Pomaže u ublažavanju gastrointestinalnih problema jer je bogat enzimima i djeluje protivupalno, a ima i antimikrobna svojstva i obiluje antioksidansima i mikronutrijentima. Ali tako će djelovati samo ako ga jedete sirovog – odnosno ne izlažete ga visokim temperaturama (kao što je pečenje u kolačima ili dodavanje u vrući čaj). Jedino med koji nije bio podvrgnut nikakvoj toplotnoj obradi zadržava sve svoje enzime, vitamine, minerale, piše Tportal.hr.

Banane

Banane takođe sadrže topivo vlakno pod nazivom pektin koji normalizuje rad crijeva tako što djeluje kao probiotik, hraneći dobre bakterije i podstičući njihov rast i aktivnost.

Takođe, veliki sadržaj kalijuma i magnezijuma pomaže da se poboljša zdravlje probavnih bakterija, da se smanji upala u tijelu i održava ravnoteža tečnosti u tijelu.

Kefir

Kefir, inače poreklom s Kavkaza, pripremljen je od svježeg fermentiranog ovčjeg, kozjeg ili kravljeg mlijeka i izvrstan je proizvod za poboljšanje rada crijeva jer sadrži milione probiotika.

Lako ga je dodati u ishranu i vrlo je svestran, pa ga možete koristiti kao zamjenu za jogurt u smutijima, filovima ili prelivima za salatu, prenosi Politikin magazin.

Kiseli kupus

Kiseli kupus bogat je vitaminima, mineralnim solima i amino-kiselinama, što ga čini snažnim saveznikom za dobrobit crijeva jer podstiče probavu i jača crijevnu floru. Zahvaljujući mliječnoj kiselini koju sadrži, kiseli kupus je zapravo svojevrsni prirodni probiotik, a pritom je i sezonska namirnica.

Jabukovo sirće

Još jedna namirnica koja obiluje antimikrobnim sastojcima jeste jabukovo sirće. Sadrži sirćetnu kiselinu, bakterije mliječne kiseline i vitamine B, što ga čini korisnim probiotikom za zdravlje crijeva.

Njegova prirodna kiselost može pomoći u razgradnji hrane u želucu, a možete ga piti samostalno ili kao dodatak u jelima. Najveća prednost njegove konzumacije jeste ubrzan metabolizam i ublažene probavne smetnje kao što su nadutost ili zatvor, a pomaže i kod gorušice, prenosi zadovoljna.nova.rs.

Za kraj, ako ste ovih dana pojeli previše, važno je povećati hidrataciju i piti puno vode jer to omogućava jetri i bubrezima da olakšaju eliminaciju otpadnih materija. Takođe, povišen unos vode, koja ne sadrži kalorije, pomoći će u eliminaciji toksina i podstaći će osjećaj sitosti, što će spriječiti dalje prejedanje.

U slučaju usporene probave, odgovarajuća količina vode uz obroke pogodovaće djelovanju želudačnih sokova: idealna doza je jedna do dvije čaše vode po obroku.

Izvor: Nezavisne
7,500FansLike
458FollowersFollow