Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ovo su simptomi toplotnog udara na koje morate odmah da reagujete

Ovih dana nas prate izuzetno visoke temperature, zbog čega je veoma važno da obratite pažnju na znake toplotnog udara, toplotnog osipa i toplotne iscrpljenosti.

U naletu toplotnog talasa dobro je da znate simptome udara, kako da se efikasno i brzo rashladite i šta da učinite u krajnje hitnim slučajevima.

Šta je toplotni udar i koji su simptomi?

Toplotni udar nastaje kada tijelo više nije u stanju da se ohladi i tjelesna temperatura osobe postaje opasno visoka zbog dugog vremena izloženosti direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Uobičajeni simptomi uključuju: konfuziju, izmijenjeno stanje svijesti, nejasan govor, neznojenje – znak dehidratacije, gubitak svijesti, vrela suva koža ili obilno znojenje, napade mučnine ili povraćanje, veoma visoku temperaturu tijela, vrtoglavicu ili glavobolja i brz i jak puls.

Kada dođe do toplotnog udara, tjelesna temperatura može da poraste i na 41 stepen i više u roku od 10 do 15 minuta. Toplotni udar može izazvati trajni invaliditet ili smrt ako osoba ne dobije hitnu pomoć.

Pomoć vam je neophodna ako se loše osjećate i nakon 30 minuta odmora na hladnom mjestu i pošto ste popili mnogo vode, ako se ne znojite čak i kada vam je previše vruće ili vam je temperatura od 40 stepeni Celzijusa ili više, osjećate se zbunjeno. Ako su simptomi teži i uključuju brzo disanje ili kratak dah, imate napad ili gubitak svijesti ili pak ne reaguje – odmah treba pozvati pomoć i osobu prevesti u bolnicu.

Da bi se sprečio toplotni udar, savjetuju se metode koje će spriječiti dehidrataciju i pomoći vašem tijelu da se ohladi.

To podrazumijeva da pijete dosta hladnih pića, posebno ako vježbate. Kupajte se ili tuširajte u hladnim vodama. Nosite svijetlu, široku odjeću. Prskajte se vodom preko kože ili odjeće. Izbjegavajte sunce između 11 i 15 časova. Izbjegavajte alkohol.

Takođe je važno da posebno obratite pažnju na djecu, starije osobe i ljude sa hroničnim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes ili problemi sa srcem, jer su oni u većoj opasnosti od toplotne iscrpljenosti ili toplotnog udara.

Toplotni udar može imati i krajnje faze kao što su poremećaji stanja svijesti, koma, epileptični napadi…

Toplotni osip: Zašto nastaje i kako se liječi?

U ekstremnim vrućinama, tijelo pojačava proizvodnju znoja. Osjećaj te vlage na koži trenutno hladi, ali što je još važnije, kako svaka kap znoja isparava, sa sobom nosi i malo toplote. Zbog toga vlažnost može zapravo da poveća rizik od pregrijavanja.

Isparavanje znoja se usporava kada je vazduh već zasićen vlagom i ne može više da primi vlagu. Ako se naše znojne žlijezde začepe, topla vlaga ne može da dođe do kože. Kao rezultat toga, koža se upali, a može se pojaviti i toplotni osip sa crvenilom kože i sitnim plikovima, praćenim „bodljikavim“ osjećajem.

Toplotni osip brzo izblijedi kada se koža ohladi. Jedina ozbiljnija komplikacija koja može da nastane je ako je koža negdje oštećena. Toplotni osip uglavnom nastaje kada ljudi na visokim temperaturama nose preusku odjeću koja zadržava toplotu na površini kože i blokira pore.

Zato obavezno nosite lagane prozračne materijale u užarenim ljetnjim danima.

Kupajte se ili tuširajte u hladnoj vodi. Pijte puno tečnosti da biste izbjegli dehidrataciju.

Da biste smirili svrab ili peckanje, nanesite nešto hladno, na primjer vlažnu krpu ili led (umotanog u kuhinjski peškir) i do 20 minuta tapkajte osip umjesto da ga češete. I nikako nemojte da koristite parfimisane gelove za tuširanje ili kremu.

Ukoliko osip potraje, potražite stručnu medicinsku pomoć.

Toplotna iscrpljenost: Šta je to?

Ako se desi da se iscrpite od toplote, to obično nije ozbiljno stanje ukoliko možete da se ohladite u roku od 30 minuta. Ali ako stanje pređe u toplotni udar, treba ga tretirati kao hitan slučaj.

Znaci toplotne iscrpljenosti uključuju glavobolju, vrtoglavicu i konfuziju. Tu je i gubitak apetita i mučnina, pretjerano znojenje i blijeda, ljepljiva koža. Mogući su grčevi u rukama, nogama i stomaku, kao i ubrzano disanje ili ubrzan puls. Stanje može da bude praćeno visokom temperaturom od 38 stepeni Celzujusa ili više. I naravno, izrazita žeđ.

Lekari ističu da su simptomi toplotne iscrpljenosti često isti kod odraslih i kod djece, iako djeca mogu da budu veoma iscrpljena i pospana.

Ako neko pokazuje znake iscrpljenosti od toplote, potrebno je da ga hitno ohladite. Premjestite osobu na hladno mjesto, neka legne i lagano podignite stopala, neka pije puno vode ili napitke za rehidrataciju. Nepohodno je rashladiti kožu – poprskajte osobu hladnom vodom, privucite ventilator, napravite hladne obloge oko pazuha, vrata, za čelo.

Pogođena osoba trebalo bi da počne da se hladi i da se osjeća bolje u roku od 30 minuta.

I još jednom, važno je da održavate hidrataciju i izbjegavate direktnu sunčevu svjetlost tokom podnevnih časova trenucima i uvijek pratite zvanične smjernice kako biste bili sigurni da ćete ostati bezbjedni na ekstremnoj vrućini.

Izvor: ATV
7,500FansLike
875FollowersFollow