Granični prelaz na novoj brzoj cesti u izgradnji kod Gradiške biće završen do kraja maja, potvrđeno je juče “Nezavisnim” u Ministarstvu finansija Hrvatske.
Podsjećanja radi, prošle sedmice dobili smo odgovor od “Hrvatskih cesta”, koje su investitor u izgradnju brze ceste, da će “Integral inženjering”, izvođač radova, posao završiti do juna, s tim da je za potpuni završetak važno da Ministarstvo finansija, kao investitor graničnog prelaza, kako su nam objasnili, privede svoje radove na prelazu kraju.
Kako su rekli, tek nakon toga “Integral” može završiti sav posao na saobraćajnici.
S obzirom na to da su nam sada potvrdili u Ministarstvu finansija da će oni svoje radove završiti do kraja maja, sada je konačno jasno da će svi građevinski radovi biti završeni.
Međutim, nažalost, to i dalje ne znači da će građani BiH i Hrvatske uskoro moći brzu cestu koristiti jer nije postignut dogovor o kategorizaciji graničnih prelaza između BiH i Hrvatske. Bez kategorizacije prelaz se ne može koristiti, pa samim time ni brza cesta.
“Tačno određenje u pogledu razvrstavanja ovog graničnog prelaza i revizije razvrstavanja postojećih graničnih prelaza detaljno će biti propisano novim ugovorom između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima, po završetku pregovora”, rekli su iz Ministarstva finansija.
Iz Ministarstva bezbjednosti BiH su nam pojasnili da su uputili dopis Hrvatskoj da se to pitanje riješi, ali da nema odgovora. Mi smo se nedavno obratili Vladi Hrvatske, ali do danas nismo dobili nikakav odgovor.
U međuvremenu, u Parlamentarnoj skupštini BiH nalazi se inicijativa da to tijelo zaduži Savjet ministara BiH da u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o graničnoj kontroli BiH, u saradnji s nadležnim organima Republike Hrvatske, završi aktivnosti na izmjenama i dopunama postojećeg ili potpisivanju novog ugovora o određivanju graničnih prelaza između BiH i Republike Hrvatske.
Time bi se osigurala kategorizacija dodatna tri granična prelaza na svim inspekcijskim kontrolama i statusom usklađenim s evropskim standardima, a unaprijedilo bi se i stanje graničnih prelaza za saobraćaj putnika i robe između BiH i Hrvatske dodjeljivanjem statusa većem broju međunarodnih cestovnih graničnih prelaza za promet putnika i robe.
I ranije smo u nekoliko navrata pisali o problemu koji bi trebalo da se riješi na vrijeme, da se ne dođe u situaciju da objekti budu izgrađeni – a da se ne mogu koristiti.
Sada smo, praktično mjesec dana do završetka radova, u situaciji da vjerovatno nema vremena da se ovaj problem riješi u predviđenom roku, što znači da će se ipak desiti najlošiji scenario: imaćemo izgrađenu cestu koja se ne može koristiti.
Cijela priča o povezivanju Banjaluke s auto-putem Zagreb – Beograd počela je još 2007, a nekoliko godina se čekao dogovor između Zagreba i Banjaluke, do kojeg nije došlo, pa je Vlada Srpske počela izgradnju auto-puta do Save, kako se ne bi gubilo vrijeme dok se Hrvatska ne usaglasi s projektom. Hrvatska i BiH su most na Savi u vrijednosti od 20 miliona evra platili popola, uz grant EU, a za brzu cestu Hrvatska je obezbijedila 70 miliona evra.
Izvor: Nezavisne