Politička slika u skupštinama gradova u Republici Srpskoj bila bi znatno drugačija da je cenzus na ovim lokalnim izborima umjesto tri odsto bio pet odsto, jer bi u tom slučaju brojne partije ostale bez predstavnika u gradskim parlamentima.
Sigurno je samo da bi SNSD bio jedina stranka u Srpskoj koja bi u svim gradovima imala odbornike.
Povećanje cenzusa najgore bi se odrazilo na opoziciju jer bi koliko-toliko konstantan predstavnik ostao samo SDS – Volja naroda, ali ni oni ne bi imali odbornike u dva od deset gradova, i to u Doboju i Banjaluci, što za njih svakako nije dobra vijest, pogotovo ako uzmemo u obzir da najjača opoziciona stranka svakako neće imati svog predstavnika u parlamentu najvećeg grada u Srpskoj, jer na izborima nisu osvojili dovoljno glasova ni da pređu cenzus od tri odsto.
Ovdje ćemo napomenuti i da nismo slučajno rekli 10 lokalnih zajednica, a ne 11, koliko gradova ima Republika Srpska. Naime, u tekstu nismo pravili pregled za Skupštinu grada Istočno Sarajevo, koja se bira posebno.
Prvi grad o kojem ćemo pisati jeste Prijedor… U ovoj lokalnoj zajednici cenzus od tri odsto koji im garantuje ulazak u Skupštinu grada prešli su SNSD, Ujedinjena Srpska (US), Potkozarski narodni pokret (PNP), Narodna partija Srpske – Darko Banjac (NPS), SDS – Volja naroda, Socijalistička partija (SP), Socijalistička partija Srpske – Goran Selak (SPS), SDP BiH i Platforma za progres.
Da je cenzus pet odsto, SDP i Platforma za progres ne bi ušli u prijedorski parlament.
U Gradišci bi svoje mjesto u odborničkim foteljama izgubila samo Socijalistička partija Petra Đokića jer su osvojili 4,90 odsto glasova. Ispred njih su ostali SNSD, NPS, US, SPS, Narodni front Jelene Trivić, SDP BIH, DNS, Demos i SDS.
Banjaluka je tek priča za sebe, a ovo pišemo najviše zbog opozicije, prije svih PDP-a. Oni su u Banjaluci drugi po snazi sa 21,09 odsto glasova, odmah iza SNSD-a. Ovako dobar rezultat sigurno je došao zahvaljujući Drašku Stanivukoviću, a koliko je to tačno govori činjenica da je PDP u gradu na Vrbasu osvojio polovinu glasova stranke u čitavoj Republici Srpskoj. Koliko bi to trebalo da zabrine rukovodstvo partije najbolje svjedoči činjenica da PDP osim Banjaluke nema nijednog odbornika u preostalih devet gradova u Srpskoj. Da stvar po opoziciju bude gora, PDP bi bio njihov jedini predstavnik u Skupštini grada, jer Narodni front i Lista Za pravdu i red Nebojša Vukanović nisu prešli cenzus od pet odsto (na njihovu sreću prešli su cenzus od tri odsto, i imaće odbornike). Među parlamentarce u Banjaluci ne bi ušao ni Igor Radojičić sa Nezavisnim pokretom “Svojim putem” jer je osvojio 4,28 odsto glasova.
U Laktašima bi u Skupštini grada bile samo tri stranke, ali to ne bi mnogo promijenilo i aktuelnu sliku sa cenzusa od tri odsto, jer su ga dostigle samo četiri partije: SNSD, US, SDS – Volja naroda i SPS, koji bi po novim pravilima otpao iz trke.
I u Prnjavoru bi, zanimljivo, samo tri stranke imale cenzus od pet i više odsto i našle bi se u Skupštini grada. To bi bile SNSD, SDS – Volja naroda i DNS Nenada Nešića. Četiri stranke, koje sa pređenih tri odsto imaju odbornike, sada bi ostale kratkih rukava, a to su PDP, SDP BiH, Ujedinjena Srpska i Savez za novu politiku.
SNSD I SDS – Volja naroda vode kolo i u Derventi. Dovoljan broj glasova imali bi SP, DNS i Ujedinjena Srpska, ali bi skupštinska vrata ostala zatvorena za Narodni front Jelene Trivić, PDP i Narodni demokratski pokret (NDP), koji su prešli tri odsto.
Izuzetno zanimljivo bilo bi u Doboju, jer bi u Skupštinu grada umjesto sadašnjih devet stranaka koje imaju potreban broj glasova sa cenzusom od pet odsto ušle samo četiri partije, i to dvije srpske i dvije probosanske: SNSD i Demos, te koalicije BH Zeleni/SDA odnosno SDP BiH – Naprijed BiH. Otpali bi SP, US, SDS – Volja naroda, Za pravdu i red i DNS.
SDS bi u Bijeljini bio jedini predstavnik opozicije, a oko njega bi u skupštinskim klupama sjedili odbornici SNSD-a, Demosa, te Republička stranka Srpske, SP i NPS.
PDP i Narodni front bi i ovdje izgubili odbornike, ali i Ujedinjena Srpska, te koalicije Pokret za Bijeljinu – SDS Semberija – SPS Selak i SDA – NIP – SDP.
Što se tiče Zvornika, SNSD i Demos bi imali komotnu većinu, a u Skupštini bi sa preko pet odsto glasova ušli SDA i SDS – Volja naroda. Čak tri partije vladajuće većine okupljene oko SNSD-a ne bi imale odbornike: NPS, DNS i SP. Pridružili bi im se ponovo Narodni front i Koalicija “Moj Zvornik”.
Najjužniji grad Srpske sa povećanjem cenzusa izgubio bi samo jednog odbornika od stranaka koje su imale preko tri odsto glasova, a to je Demos. Svi ostali zadržali bi mandate: SNSD, Za pravdu i red, US – DNS, SDS – Volja naroda, SP, NPS, NDP i Politička organizacija “Srcem za naše Trebinje” sa 5,02 glasova.
Ostao nam je grad Istočno Sarajevo, a, kako smo i rekli, Skupština se bira posebno i čine je odbornici koje su izabrale skupštine opština koje ulaze u sastav grada, a to su Pale, Sokolac, Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo, Istočni Stari Grad, Trnovo.
Izvor: Nezavisne