Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vickasta dokumentacija Tome Antonića, bivšeg inspektora iz Gradiške

Sve što čuje, pod uslovom da je duhovito, Tomo Antonić, penzioner iz Gradiške, zapisuje. Ovaj bivši inspektor u Gradskoj upravi sakupio je nekoliko stotina anegdota, šaljivih priča i razgovora, dosjetki, viceva…

“Loše priče neću da slušam niti tužne događaje zapisujem. Sve što je lijepo, što izaziva smijeh do suza, direktno ulazi u moju vickastu dokumentaciju. Želim knjigu od toga sačiniti, pod uslovom da neko od izdavača to prihvati”, pohvalio se Tomo ozbiljnom namjerom i neskrivenom željom.

Prelistava stranice na svom kompjuteru, čita, prepričava zapisano… Navodi šta je i od koga čuo, saznao, ko mu je i šta ispričao, gdje i pod kakvim okolnostima se to dogodilo.

“Uh, ovo je dobro. Ispričao mi je Boško Grgić, on je majstor za razne trice i kučine”, obradova se Tomo stranici koja mu se, sasvim spontano, otvorila.

“Požalio se trgovcu neki osobenjak iz Romanovaca koji je u seoskoj prodavnici kupio čajne kolutiće. Kazao je: ‘Gospodine, ovo je podvala. U kilogramu čajnih kolutića ima minimalno pola kilograma rupa'”, pročitao nam je Tomo anegdotu iz svoje nesvakidašnje zbirke. Nasmijasmo se svi.

“Ajde ono o meni”, ubaci se u razgovor Tomina supruga Radosava, omiljena profesorica matematike u gradiškoj Gimnaziji, a sada penzionerka.

“Prvo nam obojici nalij one rakije podmituše, čuvam je još iz dana kada sam radio u Inspekciji, pa narod davao. Bio sam pravedan i objektivan, da ne bude zabune i pogrešnog zaključka. Rakija je milošta koju odmila nazivam i mitušom”, pojasni Tomo za “Nezavisne novine” smisao i značenje naziva užutjele rakije u litarskoj staklenoj flaši.

Malo je mućnu, a ona zapjeni. To je znak kvaliteta, reče, takva obara s nogu. Dobra je i za one koji nisu naročite mušterije, zaključismo. Tomo nastavi u prepoznatljivom maniru.

“Dobra je rakija, umjesto lijeka za svaku boljku, ali i za jačanje mentalnog zdravlja. Kada se malo popije, ljepše se priča i bolje piše. Tugu razgoni kao što Protivgradna preventiva rasjeruje oblake”, hvali Tomo svoju rakiju.

Ipak, vratismo se, poslije zdravice i Radosavine tanko narezane slaninice, na glavnu temu i Tominu literaturu.

“Kada smo nas dvoje, Rada i ja bili u banji, u Slatini, mene su cure masirale, po propisu i ljekarskoj preporuci. U to vrijeme čuh kako u blizini ključa voda. Okrenuh se, kada to moja Rada brčka se u vreloj, kipućoj vodi koja zaudara na pokvarena jaja. Molim vas, rekoh fizioterapeutu, morate još jače založiti, nećete vi nju tako lako i brzo skuvati, ima ona poprilično godina, nije sa njom lako”, ispričao je Tomo dajući odgovor na Radosavin malopređašnji prijedlog da “ispriča ono o njoj”.

Ona je Tomin prvi slušalac, ako Rada, to jest Radosava, kaže da je neka priča dobra i smislena, Tomo više nema dilema nego odlaže stranicu rukopisa kao konačnu i nepromjenljivu formu. Teme su različite. Zapisao je i svoja iskustva, čak i o tehnološkom napretku.

“Prvih godina moga radnog vijeka, kada sam bio zaposlen u ‘Leviti’, viljuškarom sam prenosio štampač za papir. Za kompjuter trebala je isto tako velika snaga. Bar dvojica jakih su mogli prenijeti ovaj informatički uređaj. Kada sam odlazio u penziju, pod rukom sam ponio i štampač i kompjuter, istovremeno, u jednom potezu. To je moje viđenje tehnološkog napretka”, zaključio je Tomo Antonić, koji je u Gardišku iz rodnog Ribnika doselio prije pola vijeka.

Ovdje se zaposlio, stekao porodicu, bez namjere da odavde ode bilo gdje.

“I Tebe sam u svoju veselu knjigu, upisao”, obratio se Antonić novinarima “Nezavisnih”.

“A kojim povodom, koja priča je zavrijedila Vašu pažnju”, upitaše.

“To je priča o pčelama i pčelarenju bivšeg ministra prosvjete i kulture Srpske Dane Maleševića. Nasmijao me zaključak da su njegove košnice pune zato što pčele donose polen iz nekoliko država Evropske unije. Lete čak do Mađarske, kada kod nas mraz i kiša unište pčelinju pašu. Dane, dugogodišnji učitelj, nastavnik i profesor, naučio je i pčele kako da pronađu polen”, zapisao je Tomo Antonić jednu od anegdota koja se više godina prepričava u Gradišci.

Tome su se mnogi nasmijali, a gdje je smijeh, gdje se duhovito priča, tu je Tomo, da zabilježi i sačuva.

Razmišljam pozitivno

Tomo Antonić svakodnevno i u svim prilikama sakuplja šaljive priloge za svoju knjigu, za ličnu i nesvakidašnju arhivu.

“Svakog dana šetam sa prijateljima i bilježim, ili zapamtim, pa kada se vratim kući, odmah zapisujem da ne zaboravim. Pišem i na putovanjima, na slavljima, sastancima, u prodavnici, na utakmici, svuda… Zato se osjećam mentalno i fizički zdrav. Razmišljam pozitivno, a sivilo, crne teme i još crnje misli sam otjerao od sebe”, opisuje Antonić svoju teoriju sreće i zadovoljstva.

Izvor: Nezavisne | Milan Pilipović
7,200FansLike
450FollowersFollow