Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Banjalučanka morala da pjeva da bi zaradila za spomenik

Život Milene Plavšić obilježile su brojne tragedije.

Pjevačica narodne muzike i rođena Banjalučanka, muzičku karijeru je započela 1972. godine kada je imala 15 godina, a već sa 18 je bila jedna od najpopularnijih pjevačica narodne muzike. Vrhunac karijere doživjela je 80-ih, a neke od njenih najpoznatijih pjesama su “Jaka žena”, “Zar ti mene nije žao”, “Čašu mi tugom nalijte”, “Ti ne znaš, a ja te volim”, “Pisma ću tvoja čuvati”, “Poželi nam, majko, sreću”, i u ovim krajevima naročito popularna “Banjaluko i ta tvoja sela”.

Malo ko zna da su njene pjesme bile inspirisane brojni tragedijama koje je doživjela, te da je sama komponovala muziku i pisala tekstove.

Kako je jednom prilikom rekla ona se kroz pisanje pjesama borila sa brojnim tragedijama koje su je pratike kroz život, te su tako nastale neke od njenih najljepših pjesma.

“To je za mene veoma bolno i teško. Ispričaću prvi put šta mi se tada događalo. Najpre 1989. godine u saobraćajnoj nesreći poginio mi je sestrić, sin moje sestre. Potom je dve godine kasnije moj rođeni brat tragično nastradao. Pregazio ga kamion u ulici gde je živeo, takoreći ispred kuće. Nisam stigla ni da se oporavim od tog šoka i bola, a već sledeće godine 1992, 40 dana pre nego što je trebalo da obeležimo godišnjicu bratu, ubijen je njegov sin od 15 godina i to na istom mestu gde je poginuo i moj brat. Ubio ga ja školski drug, druge nacionalnosti. Tada je rat u Bosni već buktao, međuetnički odnosi su bili vrlo napeti. Sud je u presudi zaključio da je to bila dečija igra i da niko nije kriv. Bratu dajem godišnjicu, bratancu četrdesetodnevni pomen u isti dan”, kroz suze je za Kurir rekla pjevačica koja je morala da proda stan u Beogradu kako bi pomogla porodici.

“Niko od mojih u to vreme nije imao posao, rat je već uveliko trajao. Ja sam prodala stan neposredno posle pogibije brata, da bih mogla od tog novca da mu podignem spomenik i da sa ostatkom para kupim manji stan. Međutim, pošto sam pare ostavila u banke kod Dafine i Jezde, sve je to propalo, oko 100 hiljada današnjih evra, i ja sam ostala i bez para i bez stana. Kad mi je ubijen bratanac morala sam da idem da pevam da bih zaradila novac za spomenik. Tad mi je bilo najgore, zamislite kako sam se ja tada osećala”, plačući je rekla Plavšićeva, koja je ubrzo poslije gubitka brata i njegovog sina, ostala i bez oba roditelja.

“Oni su od tuge umrli. Otac je preminuo 1994, a majka dve i po godine kasnije. Tada sam sebi rekla “Ima li kraja mojim tragedijama”. Ali, nekako sam i pored svega toga uvek ponavljala reči “budi jaka, izdrži” Tako sam i napisala stihove “svaku buru i oluju koju život sprema srce moje izdržace, ja sam jaka žena”. To je moja autobiografska pesma. Ne bih volela da neko shvati da ja na ovaj način želim medijski prostor, da sam to htela do sad bih već ispričala sve ovo sto puta. Ja sam iz svega ovoga izašla jače, ožiljci su ostali, ali se ne predajem”.

Pjevačica se prvi put se udala jako mlada, a isto tako i razvela. Drugi put se udala za Duška Kneževića i sa njim živjela srećno do kraja njegovog života. Duško je preminuo 13. oktobra 2020. godine od kancera jetre.

Izvor: Nezavisne
7,500FansLike
999FollowersFollow